Yazılım Yazılımcıya Hep Bunu Mu Yapar?

Yazılım Yazılımcıya Hep Bunu mu Yapar?

Yazılım

Merhaba;

Yazılım; hepimizin hayatına kolaylık katmış durumda. Artık boş vakitlerimizde bir oyun oynayarak ya da bir dil geliştirme uygulamasını açarak vaktimizi daha eğlenceli bir şekilde geçirebiliyoruz. Bütün sektörlerde büyük bir hacme ulaşmış yazılım ve yazılım teknolojisi yakın çağın ve gelecek çağların en popüler mesleği. Kullanıcı olarak kısmen hatalara maruz kalınsada genel itibariyle yazılımlar hayatımızın her yerine girmiş durumda ve gerçekten büyük artıları var.

Yazılımcı

Birde Yazılımcı Var Tabi…

Peki cep telefonlarımızdaki işletim sistemlerinden tutun bilgisayarımızdaki tarayıcılara kadar bütün bu ürünleri geliştirenler kimler? Onlar neler yaşıyor? Genel itibariyle nasıl bir hayatları var?

Yazılımcıların çok karışık bir hayatı var. Bu karışıklık dışa yansımaya bilir. Burada sözü geçen mental karışıklıktır. Genel psikolojilerinden bahsedecek olursak yaşantılarının her kısmında yazılımsal etkilere şahit olabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin uzun yıllardır yazılım geliştiren ve ailesinden çok bilgisayarıyla vakit geçiren insanların hayatlarıda artık algoritma gibi olmuştur. Sabah kalk, yüzünü yıka, kahvaltını yap, yapacağın işleri koordine et…… gibi uzun bir komuta zincirini yaşamlarına entegre etmişlerdir artık. Birçoğu konuşmaları esnasında sık sık İngilizce bilişim terimlerini kullanırlar. Bunu genelde bilerek yapmazlar. Okudukları dökümanların ana dili İngilizce’dir çünkü. Belirli bir süreden sonra ana dili ile özdeşleştirir ama farkına varamaz. Bir ortamdayken konu ne olursa olsun illa üzerinde çalıştığı ya da çalışacağı proje hakkında fikirler, kurgular ve hatta çözümler geçer aklından. Bu esnada dışına donmuş gibi duran bir insan görünümü sunabilir fakat asla öyle düşünmeyin. Dedim ya bir komuta zinciri diye. Dediklerinizi algıladı fakat zincirin son halkasında olduğu için sıradaki işlemlerin halledilmesi lazım. Siz buna “Üzüm üzüme baka baka kararır” diyebilirsiniz. 🙂

Yazılımın Yazılımcıya Sunduğu Dezavantajlar

Uzaktan gözüktüğü kadar basit bir hayat yaşamıyor yazılımcılar. Belki “internet sitesi yap parayı kır” ya da “oyun yap parayı kır” şeklinde bir düşünceniz olabilir. Ama bu iş bu kadar kolay birşey değil. En başında yoğun olarak kodlamada kendinizi geliştirmelisiniz. Geceler gündüzler yazılım olmalı. Yani emek verilmeden o denilenler olmuyor maalesef. [Hazır kodlarla yetişkin içeriği ya da film dizi sunan bir site açarsınız kazanırsınız orası apayrı. Ama uzun ömürlü ve bereketli bir oluşum olmuyor orasıda ayrı bir konu.] Yazılımcı kendini bir alanda geliştirdiği bu yoğun stresli ve gece gündüz bitmeyen süreçten sonra bir projeye başlıyor. Sizce derdi çilesi biter mi? Asla. Geliştirilen bir web uygulamanın canlıya geçirilmesi, bir yazılımın derlenmesi, hataların farkedilmeden kapatılması, sık revizyonlar, isteğe göre sürekli değişiklikler, güvenlik çalışmaları, yedeklemeleri, bakımları, testleri derken unutkanlık yapabilecek kadar stresli bir hayatın kucağına atlıyorsunuz. Diyorum ya bu iş hayatı özel ve sosyal hayatınızada az biraz yansıyor. Ama avantajlarıda var tabi 😉

Yazılımın Yazılımcıya Sunduğu Avantajlar

Eğer bir sektörde gerçekten tutunmuş iseniz ve popüler bir projenin sahibiyseniz kazanç yönünden sizi mutlu edecek bir rakam maaşınız olabilir. Severek bu işe başladıysanız o zaman tadından yenmez. Karşılaştığınız her zorluk ve güzellik size pozitif olarak yansımaya başlar. Bu durum sonraki projeleriniz için güzel birikimler oluşturur. Geliştirdiğiniz bir ürünün birileri tarafından kullanılıp yorumlanması sizi çok mutlu edecektir. Geliştiricilerin yardımlaştığı platformlar, etkinlikler, programlar ve seminerler bu alanda büyük fırsatlar yakalayabilmenize olanak sağlayıp sosyal bir çevre edinmenizde büyük rol oynamaktadır. Yazılımcılar arasında yapılan esprilere gerçekten gülebilirsiniz. Hobi amaçlı uğraşlarınızda pratik yazılımcı düşünceleriniz büyük fayda sağlamaktadır.

Yani diyebilirim ki;

Bu mesleği seçerken severek seçtiyseniz ve amacınız önce mutlu olmak ise bu alanda büyük girişimlerin sahibi, destek vereni olabilirsiniz. İlerleyen yıllarda tecrübeli bir yazılımcı formalite bir pop sanatçısından daha popüler olacak*. Eğer severek bu mesleği yapıp paylaşımcı bir modelle ilerlerseniz beraberinde kazancıda olacaktır. Siz yeter ki severek,isteyerek ve azmederek bu sektöre giriş yapın.

Eğer bu mesleği puanım buna yetiyor ondan dolayı gireyim ya da, sadece iyi para kazanayım görüşüyle seçtiyseniz bol stresli, mutsuz, belki bol kazançlı ama huzursuz bir hayatı seçtiniz demektir. Düzene sokabilmek için büyük uğraşlar vermeniz gerekebilir.

Özünde yazılımcılık kişisel olarak gelişime ve beraberinde toplumsal gelişime etki eden ve sürekli gelişen bir meslektir. Kendinizle beraber yeteneklerinizide sürekli geliştirirsiniz. Kendini ve dünyayı geliştirmeye yönelik bu mesleği severek yapacaksanız şiddetle tavsiye ederim.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere, esen kalın…

Yazılımcının ekmek teknesi bilgisayarıdır. Bir çocuk bakıcısı gibi projesini besler, büyütür ve bakım yapar.

İlginizi çekebilir...