Sosyal Medya

Sosyal Medya Nereye Gidiyor!

Sosyal Medya Sürekli Büyüyen Hacme Sahip

Merhaba;

Son günlerde birçok insanın oldukça fazla vakit harcadığı sosyal medya için bir yazı yazmak istedim. Eskiden sadece birkaç statik websitesini sosyal medya niyetiyle kullanırken zamanla dinamik siteler geliştirilmeye başlandı. Bu gelişme kendini mIRC,MSN derken Facebook, Twitter, Periscope, Google+,Instagram,Whatsapp gibi binlerce site ve uygulamayla evrimleştirdi.
Ve artık olay o kadar büyüdü ki cep telefonlarımızdaki mobil uygulamalar aracılığıyla her anı bildirim olarak alıyoruz. İlkokul arkadaşımızın askere gideceğini ya da liseden arkadaşımızın evleneceğini artık bu kanallar üzerinden öğreniyoruz. Evet bu harika! Amacı için kullanmasakta canımız sıkıldığında Periscope’u açıp yayın yapıyoruz. Birçok şey, imkansız gibi gözüken birçok şey artık cebimizdeki o elektronik aletlerle mümkün. Her zaman her yerde iletişimde kalıyoruz. Görmezden gelinilmeyecek önemli avantajları var.

Lakin bir o kadar da dezavantajı var. Örneğin gelen bir beğeni bildirimi tüm yorumları okumanıza sebep olabiliyor. Ve hatta çoğu zaman kendinizi anasayfada gönderilere bakarken bulabiliyorsunuz. Bu herkeste olduğu gibi benimde başıma sıkça geliyor. Bu yazıyı yazarken bile iki defa bu durumun kurbanı oldum. Zamanımız artık sosyal medyada geçiyor. Orada zamanı geçen herkesin merakından olsa gerek bu zincirleme bir reaksiyon gibi ilerliyor. Gören geliyor. İzleyeni gören izliyor. Beğendikçe beğeniliyor. Sosyal medyanın bu dev hacmi bir anda birinin popülerlik kazanmasını sağlıyor.

Bir sınırı olmalı

İşlerimize engel olan ve zamanımızı alan sosyal medya daha kontrollü kullanılmalı. Aksi halde ekrandan kafasını alamayan ve diğer işleri için zamanı yetmeyen insanlar olacağız. Bu toplum olarak asosyalleşmemize ve gelişimimizin duraksamasına sebep olacak. Zaten okumadığımız kitaplarımızıda elimizden almaya başladı. Zamanınızı ve diğer değerli şeyleri elinizden almasın. Özellikle ülkemiz için o uygulamalar ve siteleri kullanmaktan çok öyle uygulama ve siteler geliştirmemiz gerekmekte. Ve bu sayfayı ziyaret eden tüm herkese bu tarz projeleri kurgulayıp geliştirme hayaliyle peşinden gitmesini tavsiye ediyorum. Bugün düşündüğünüz bir projenin yarın başka bir ülkede popülerlik kazanması çok kötü hissettirecektir. Eminim.

Gerçek ortamlarda gerçekten sosyalleştiğimiz, gerçekten gülüp eğlendiğimiz güzel günler dileğiyle, sonraki yazıda görüşmek üzere…

İlginizi çekebilir...