html-1-etiket-yapisi

HTML Dersleri #1 HTML Etiket Yapısı

html-1-etiket-yapisi

DERS 1 : HTML ETİKET YAPISI

Merhaba;

Günümüzde internet üzerinde birçok website bulunmakta. Peki nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Bu ders serimizde milyarlarca websitelerin arayüzü için kullanılan Hyper Text Markup Language yani çoklu metin işaretleme dilini beraber öğreneceğiz. Kısaca web tasarımda ne amaçla kullanıldığını söylemek gerekirse bir tasarımda neyin nerede bulunacağını tarayıcıya belirtir. HTML bir programlama dili değildir. Sebebi sadece tarayıcı yorumlaması için belirteç olmasıdır. Web tasarımda tek başına kullanılmaz. Beraberinde CSS ve JavaScript gibi teknolojilerle kullanılır. Etiket dosyalarının uzantıları *.html ya da *.htm şeklindedir. Etiketler <> şeklinde açılıp </> şeklinde kapatılır.

Bir HTML dosyasının yapısı kısaca;

[code language=”html”]
<html>
<head>
<title>Sayfa Başlığı</title>
</head>
<body>
</body>
</html>
[/code]

şeklindedir . Dosya <html> etiketi ile başlar ve biter. Tarayıcı aldığı dosyanın etiket dosyası olduğunu burada anlar. <head> kısmına sitenin başlığı, içeri çekilecek dosyaların yolu, geliştirici ve site bilgileri gibi site tasarımı için çekilen dosyalar haricinde kullanıcıya pek yansımayan fakat tarayıcı ve arama motorları için çok önemli etiketler eklenir.  <title> etiketleri arasına sitenin tarayıcı çubuğunda görünecek başlığı eklenir.Sayfanın görünen yüzünü belirten etiketler <body> etiketleri arasına eklenir. HTML etiketler doğrudan tarayıcıya gönderildiği için bu etiketleri kullanıcılarda görebilmektedir. Herhangi bir site açıkken sağ tık yapıp Sayfa Kaynağını Görüntüle ya da Kaynağı Gör derseniz bulunduğunuz sitenin etiketlerine ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda bu etiket dili W3C tarafından geliştirilmektedir. Döküman ve öğretileri kendi sitelerinden inceleyebilirsiniz.

Ders esnasında oluşturduğumuz index dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Bir Sonraki Ders

İlginizi çekebilir...