İlham insandır.

Merhaba;

Ben Halil İbrahim Erçelik ve şuanda hakkımda yazımı okuyorsun. Bundan öncede çok emek verdiğim bir yazı vardı. Şimdi tekrar okuyunca çöpe atılması gerektiğini hissettim. 13.08.2016 – 19:17 tarih ve saati itibariyle bu siteye yön vermemin ilk parçası olan hakkımda yazısını yeniden yazmaya başladım. Önceki hakkımda yazısıda beni ifade ediyordu. Ama ne hikmetse hayatımız boyunca sürekli beğendiğimiz birşeyin belirli bir süreçten sonra o kadarda ilgi çekmediğini hissediyoruz. İnsanoğlunun doğasında olan birşey. Ne yazık ki yok edilemez. Bu yazıyı yeniden hazırlıyorum ve tahminen iki üç yıl içinde yeniden hazırlayacağım. Şimdi çok saçmalamadan kısaca kendimden bahsedeyim.

Başlamadan önce alttaki videoyu oynatıp döngüye alırsanız bir çırpıda biter bu yazı. [ Moderat – Rusty Nails ]

 

Kim Bu Halil İbrahim Erçelik? Niye Bize Bunu Yapıyor?

Halil; 1996 Sivas doğumlu, aslan burcu ve burçlara inanıyor. En sevdiği renk siyah, en sevdiği sayı 8, en sevdiği yabancı dizi Marvel efsanesi Daredevil. Bilgisayarla vakit geçirmeye bayılıyor. Hatta sırf bu yüzden yaşamını çok sadeleştirmiş. Yazılımcılar arasında artık dalga muhabbetine vurulan EAT – CODE – SLEEP şeklindeki yaşam biçimini istemedende olsa hayatına işlemiş. Yazılım yazılımcıya hep bunu mu yapar? Tabiki de hayır. Ama bu konu sonraki yazıların konusu. Şimdi konudan sapmayalım. Halil, ilokulda sürekli okul değiştirerek o dönemlerde göçebeliğin tanımını altını çizerek vurguladı. Liseye geçti ve yine göçtü bu diyarlardan. Koca bir sanayi şehri olan Kocaeli’nin nazik ve hoşgörülü insanlarının toplandığı deniz manzaralı ilçesi olan Darıca’da dört yılını geçirdi. Aslan Çimento Meslek Lisesi adlı bir liseye başladı. Bilgisayara olan ilgisi o senelerin başlarında kendini farkettirdi. İlk bilgisayarını lisenin ilk yılında yalvara yakara aldırdı. Daha sonra teknik lise kısmına geçerek bilişim teknolojileri alanına kurdale makasla olmayan bir başlangıç yaptı.

Bu Nasıl Webçi Oldu?

Sonra web kısmına doğru eğildi bir zürafa misali… O günlere şahit olan ve bu yazıyı okuyan sınıf arkadaşları ya da öğretmenleri varsa bilir bunu, sınıfta bir grup counter lider diyebilmek için, bir kısım YGS-LYS’de 420 ham puan kesin diyebilmek için, bir kısım Çağatay Ulusoy’un sevgilisinin Serenay Sarıkaya olduğuna diğerlerini ikna edebilmek için çaba sarfederken o bilgisayar hocalarını bile dinlemeyip web geliştiriciliği ve bilişim dünyasını hunharca araştırma peşindeydi. Alanının getirdiği merakla hazır site tasarımları indirip düzenleme yapa yapa HTML, CSS ve bir nebze JS öğrendi. Halil hep öyledir zaten. Hareket ivmesi olan bir robot yapabilmek için kaç uzaktan kumandalı araba parçalamıştır, Allah bilir. O merakla liseyi bitirmiş ve üniversiteye gidememiştir. 1 yılı bir teknoloji mağazasında satış temsilcisi olarak, 1 yılı bir eğitim kurumunda yazılımcı olarak, 1 yılını ise format atarak geçirmiştir.

Yakın Tarihte Ne Kurcalıyor?

Bu sene itibariyle yine bir üniversiteye yerleşememiş olup merakının olduğu alanda üretimler yapmak üzere yeniden kolları sıvamıştır. Aklında kurguladığı projelere başlamış ve geleceği için risk almıştır. Halil bu üretme sürecinde diğer geliştirici arkadaşlara faydası olması dileğiyle bu blogda kendi yorumlarını katarak dersler hazırlıyor. Bir yandan kendini, bir yandan ürünlerini geliştiriyor. Neticede geliştirerek buldu tekerleği insan, ve geliştirerek gökleri yarıyor… Öğrenmenin ve gelişmenin illa bir eğitim müfredatından geçmediğini bilmeli herkes. Belki tam tersinden başlamıştır bazı insanlar…

Neler Yapabiliyor Peki?

Aktif olarak HTML5, CSS3, JSPHP ve MySQL gibi teknolojiler ile web uygulama ve web yazılım geliştirmektedir. Boş zamanlarında hobi olarak Photoshop ve Illustrator kullanarak basit grafik çalışmaları, FL Studio kullanarak müzik çalışmaları yapmaktadır.

Aynı zamanda MongoDB, PostgreSQL, Java teknolojileri üzerinde kendini geliştirmektedir. WordPress, Bootstrap, Ionic, Foundation ve Semantic UI uzmanlaştığı ya da uzmanlaşmaya yakınlaştığı ürünlerdir.

Dijital oyun tasarımı ve oyun geliştirme üzerinede ilgilidir ve ilerleyen dönemler için bu sektöre proje geliştirmeyi hedeflemektedir.

Halil Ne Düşünüyor?

Halil öğrendiklerini paylaşmanın büyük bir hazine olduğunu düşünüyor. Bilginin beynin kıvrımlarında çürümeye bırakılmasına, insanın bencilliğine maruz bırakılmasına engel olunması gerektiğini düşünüyor. Bu sebepten ötürü bu blogda birşeyler için çaba sarfediyor. Çaba sarfetmediğimiz için, ne Microsoft bizim. Ne de Google… Bu ülkeye bu topluma birşeyler katmak istiyorsak bencil algımızı bırakarak paylaşımcı ruhu benimsememiz gerekiyor. İşte Halil tam da bunu düşünüyor.