vpn

VPN : Engelli Sitelere Giriş için Çözüm

VPN’li bir yazı ile tekrar merhaba;

Ülkemizde zaman zaman yaşanan internet hız kesilmesi ve engellenmesi durumu kurunun yanında yaşıda yakıyor maalesef. Bu sebepten ötürü bu yazımda kullanabileceğiniz VPN, yani sanal özel ağ yazılımlarına değineceğim.

Kısaca Sanal Özel Ağ

Kısaca sanal özel ağ ne yapar dersek, mevcut site için bir tünel oluşturur. Servis sağlayıcınız ile kendi sunucularına bağlanır. Ve girmek istediğiniz sitenin bilgilerini kendi sunucuları üzerinden size ulaştırır. Bir nevi atlatma görevi görür.

Şimdi hemen yöntemlere geçelim;

Windows, MAC ve Linux için;

1 – Ücretsiz Sanal Özel Ağ Hizmeti Sunan Opera Tarayıcı

Opera 1-2 hafta kadar önce geliştirici sürümünde Sanal Özel Ağ özelliğini ekleyerek kullanıma sundu. Şuanda tüm sürümlerinde “Ücretsiz VPN” özelliği dahili olarak geliyor. Windows için bu MAC için bu Linux için bu adresten indirip kurduktan sonra Menü > Ayarlar kısmında Gizlilik ve güvenlik sekmesine tıklayıp orta kısımda bulunan VPN’i etkinleştir seçeneğine aktifleştirirseniz adres çubuğunda turuncu etiketli VPN simgesini görebilirsiniz. Bu etikete tıklayıp sanal özel ağı açıp kapatabilir ya da kullanım istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

2 – Google Chrome için Ücretsiz Özel Sanal Ağ Eklentileri

2.1 – Betternet VPN

Uzun zamandır kullandığım güzide eklentilerden birisi. Mobil uygulamasının yanısıra Chrome üzerindede kullanmaktayım. Kurduktan sonra istediğiniz zaman açıp kapatmak ve sunucu lokasyonunu değiştirmek size kalmış. (Amerika ve İngiltere olmak üzere 2 ülkede sunucu lokasyonu mevcut) Bu adresten eklentiyi edinebilirsiniz. Bu eklentinin Mozilla Firefox sürümüde var*

2.2 – Zenmate VPN

Bu eklentiyi çok mecbur kalmadıkça kullanmıyorum. İlk başta gayet hızlıydı. Fakat sonradan düşen bağlantı hızı ve kullanıcı verilerini sunucularına gizlice kaydettiği iddialarını duyunca biraz soğudum. Zorda kalmadıkça kullanmanızı önermiyorum. Eklentiyi edinmek için buradan devam edebilirsiniz.

Android ve IOS için;

1 – Opera VPN

Yine Opera tarafından Android ve IOS cihazlar için geliştirilen ücretsiz VPN uygulaması; Kanada, Almanya, Hollanda, Singapur ve Amerika olmak üzere beş lokasyon desteği sunuyor. İstendiği taktirde Closest Region seçeneği ile en yakın sunucuya bağlanılabiliyor. IOS için buradan, Android için buradan indirebilirsiniz.

2 – Betternet

Betternet Windows masaüstü, Google Chrome eklenti ve Mozilla Firefox eklenti sürümünün yanısıra Android ve IOS cihazlar içinde mobil uygulama hazırlayarak destek veriyor. Android için buradan IOS için buradan ulaşabilirsiniz.

Alternatif olarak;

Avira Phantom VPN

Bu uygulama Windows, Android, Mac ve IOS’ta kullanılabilir. Ücretsiz sürüm için kayıt olduğunuzda ayda 1GB, kayıt olmadan kullanımda ise 500MB limiti yüzünden ücretsiz kelimesini çok farklı yansıtan Avira’nın hizmetini biçare kaldığınızda kullanabilirsiniz. Buradan indirme bağlantısına ulaşabilirsiniz.Ayda 10$ ile Pro sürüm var ama yukarıdaki alternatifler varken siz bilirsiniz.

Elimden geldiği kadar sade ve öz olarak reklam ve saçma seçeneklere maruz bırakmayan sanal özel ağ hizmetlerini hazırladım. Yararlı olması ümidiyle. Sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Esen kalın.

Güncelleme : 05.11.2016 tarihinde Zenmate ve Betterner sunucularıda engellenmiş. En makul çözüm Opera ürünleri olarak gözüküyor.

İlginizi çekebilir...