PHP defined fonksiyonu
PHP defined fonksiyonu

PHP defined() Fonksiyonu; Nedir, Nasıl Kullanılır?

Merhaba;

 

Uzan zamandır kişisel bloguma birşeyler ekleyemiyordum. Hep bundan sonra içerik gireceğim diye bir gazla başlayıp sonradan unutuyorum, kalıyor bir şekilde. Şuan bir geliştirme yaparken daha önce kullandığım bir sabitin kontrolünü yapmam gerekti. Daha önce karşıma çıkmasına rağmen kullandığım bir yer olmadığı için kaldı hep. Uzun bir proje yapıyorsunuz ve bir sabitin tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol etmeniz gerekiyor son satırlarınızda. Bu işlemi nasıl yapardınız? Söyleyeyim hemen. defined() fonksiyonu.

Tekrar etmek gerekirse sabitler PHP kodları arasında duruşu,karakteri,değeri hiç değişmeyen tanımlardı. Bir kere tanımlayıp tüm projelerde kullanabiliyordunuz.  Kısaca sabit tanımlamaktan bahsedip sabit kontrol fonksiyonumuzdan bahsedelim.

PHP Sabit Tanımlama

<?php

define('sabit_ismi','Sabit değeri'); // Sabit ismi birinci paramtreyle değeri ikinci parametreyle tanımlanır.
 echo sabit_ismi;// ekrana basılan değer Sabit değeri şeklinde olacaktır. Sabit yazıldığı gibi kullanılır her yerde.


Şimdide tanımlanan sabit_ismi adlı sabitin kontrolünü yapalım.

PHP defined() ile Sabit Kontrolü

 

if(defined('sabit_ismi')){
 echo " Sabit tanımlanmış";
 }else{
 echo "Sabit tanımlanmamış!";
 }

defined() için kısa bir açıklama

Gösterilen şekilde kullanırsanız sabitin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Fonksiyon işerisine yazılan sabit ismi tırnak içine alınmalı. Eğer belirtilen sabit varsa true yoksa false değerini dönderir. Değiken için kullanacağınız fonksiyon isset() fonksiyonudur. Bu ufak bir bilgilendirme olsun.

İlerleyen günler için sitenin arayüzünde ve imajında değişiklikler yapma fikrim var. Umarım fazla uzun sürmez ve bir an önce bitiririm. İçerik olarakta haftada en az 2-3 yazı girmeyi planlıyorum. Ve geliştiricilerin işine yarayabilecek derslerin yanısıra tanıtıcı yazılar hazırlayıp örnek teşkil eden sitelerin tanıtımını yapmak istiyorum. Planlarım genelde kalıbında durmuyor ama umarım dediğimi yapabilirim. Bootstrap eğitim seti hazırlıyordum bir enerjiyle başladım, iki dersi çıkardım sonra oda yarım kaldı. :/ Bootstrap versiyonu 4 oldu ben daha dersleri bitireceğim. İnşallah takip eden geliştirici arkadaşların kalbini kırmıyorumdur. Aklımdasınız, en yakın zamanda devam etmeyi planlıyorum. Danışmak sormak istediğiniz herhangi birşey olursa [email protected] adresinden bana her zaman ulaşabilirsiniz.

Sonraki yazıda görüşmek üzere, artık ne zamana kısmetse bakalım, iyi geceler 🙂

php.net Referans Bağlantı : https://goo.gl/v3SxfF